Brak wyników

Newsy i aktualności

28 października 2022

Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi skóry u dzieci?

0 339

Skóra dzieci jest niezwykle delikatna i podatna na powstanie podrażnień i stanów zapalnych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, reakcjami alergicznymi lub innymi schorzeniami. Warto zatem wiedzieć, czym jest stan zapalny skóry dziecka, jakie są najpopularniejsze rodzaje stanów zapalnych i jak sobie z nimi radzić.

Czym jest stan zapalny?

Stan zapalny można zdefiniować jako miejscowe zaczerwienienie lub obrzęk na powierzchni skóry. Może towarzyszyć mu bolesność i osłabienie organizmu, a nawet wysoka gorączka. Stan zapalny skóry potrafi być źródłem silnego dyskomfortu i problemów zdrowotnych, dlatego nie można go zlekceważyć i zawsze warto udać się z tym problemem do specjalisty.
 

Najczęściej pojawiające się stany zapalne skóry u dzieci

Stany zapalne, które często występują u dzieci to m.in.: pieluszkowe zapalenie skóry, egzema, infekcje skóry czy potówki.  Pieluszkowe zapalenie skóry to problem dotykający dużą grupę niemowląt i małych dzieci. Pojawia się ono w wyniku tarcia pieluchy o skórę w trakcie ruchu lub jest spowodowane kontaktem skóry z wilgotną lub brudną pieluszką przez dłuższy czas. Można je poznać po zaczerwienionych miejscach w okolicach pupy, ud czy narządów płciowych dziecka. W tych miejscach skóra może być ucieplona w dotyku i niekiedy pojawiają się na niej krostki lub bąble. Egzema, czyli wyprysk atopowy objawia się suchymi, zaczerwienionymi, złuszczającymi się i swędzącymi miejscami. Mogą one pojawić się na każdej części ciała, ale mają tendencję do nasilania się w obszarach takich jak zgięcie ramion lub kolan. Egzema najczęściej występuje w pierwszym roku życia dziecka i jest jednym z najczęstszych problemów skórnych, jakie dotykają niemowlęta. Często spotykane infekcje skórne u dzieci to na przykład brodawki wirusowe, mięczak zakaźny i liszajec zakaźny. Objawy infekcji mogą przypominać kopulaste perłowe lub cieliste grudki na powierzchni skóry. Ich leczenie wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniej kuracji. Podczas leczenia warto zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego rodzaju infekcji – utrzymywać zarażoną skórę w czystości i suchości, zakryć miejsce luźnym bandażem, aby zapobiec zadrapaniom, a także trzymać ręczniki, prześcieradła czy zabawki dziecka oddzielnie. Potówki to czerwone lub przezroczyste krostki, które pojawiają się na skórze dziecka w wyniku wysokich temperatur oraz dużego nasłonecznienia. Najczęściej znaleźć je można na plecach niemowlęcia, a także na brzuchu, klatce piersiowej i przy pachwinach. Zmiany przypominają nieco kaszkowatą wysypkę, która niejednokrotnie może swędzieć. Potówki blokują gruczoły potowe, co prowadzi do podrażnień i powstania pęcherzyków wypełnionych płynem. 
 


Jak radzić sobie i łagodzić stany zapalne skóry u dzieci?

  1. Do kąpieli maluszka używaj letniej wody, ponieważ gorąca może wysuszyć skórę.
  2. Ogranicz kąpiel do 5-10 minut, aby nie podrażniać skóry i nie narażać jej na kolejne uszkodzenia.
  3. Unikaj szorowania skóry, aby zniwelować ryzyko dalszych podrażnień.
  4. Kąp maluszka maksymalnie 3 razy w tygodniu, zbyt częste mycie może usunąć naturalne oleje, które chronią skórę dziecka.
  5. Stosuj kosmetyki bezzapachowe, dostosowane do wrażliwej skóry dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy maluch boryka się z alergiami i dermatozami takimi jak AZS, egzema czy łuszczyca. Warto korzystać z delikatnych produktów, które działają nawilżająco na skórę, jak na przykład chusteczki WaterWipes, które składają się w 99,9% z oczyszczonej wody i kropli ekstraktu z owoców.
  6. Nie dodawaj do wody płynów do kąpieli czy środków myjących, które w składzie zawierają alkohol, ponieważ mogą wysuszyć skórę i doprowadzić do podrażnień.
  7. Upewnij się, że dziecko nosi oddychające, bawełniane ubranka, aby uniknąć podrażnień, otarć i wysuszenia skóry.
  8. Aby uniknąć drapania w trakcie snu, ubierz maluszkowi pajacyk, który ma zintegrowane rękawiczki.
  9. Pamiętaj, aby zmieniać dziecku pieluchę, gdy tylko się zmoczy lub zabrudzi. Warto również upewnić się, że pupa jest dokładnie oczyszczona podczas zmiany pieluszki, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.

 

Informacje o WaterWipes

Chusteczki WaterWipes są wykonane przy użyciu jedynej w swoim rodzaju technologii wodnej i zawierają tylko dwa składniki: 99,9% oczyszczonej wody i odrobinę ekstraktu z owoców. Zostały opracowane specjalnie tak, aby być czystsze niż wacik nasączony wodą, a jednocześnie być tak wygodne w użyciu, jak zwykła chusteczka. Umożliwiają łagodne czyszczenie najdelikatniejszej skóry noworodków, a ich delikatność sprawia, że mogą być również stosowane na skórze wcześniaków.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.waterwipes.com/pl

Przypisy