Brak wyników

Newsy i aktualności

18 lipca 2023

Jak wybrać idealny anatomiczny smoczek dla Twojego dziecka?

0 1152

Wielu rodziców zastanawia się, czy dany smoczek jest odpowiedni dla ich dziecka. Czasem można wręcz usłyszeć, że smoczki stosują tylko leniwi rodzice, ale nic bardziej mylnego. Otóż dobry smoczek anatomiczny wspiera rozwój dziecka. Dziś podpowiemy Wam jak znaleźć ten najlepszy.

Czym jest smoczek anatomiczny?

Każde zdrowe dziecko ma silny odruch ssania, który musi zaspokoić. Czasem pierś mamy nie wystarczy. U dzieci może pojawiać się problem w opanowaniu emocji, a także problemy w zasypianiu. W takim przypadku można sięgnąć po smoczek, ale nie pierwszy lepszy, lecz smoczek anatomiczny. Pamiętajcie, że wybierając odpowiedni model nie musicie obawiać się późniejszych problemów ze zgryzem, czy nawet wadą wymowy u dziecka. Rzecz jasna dziecko nie może ssać smoczka przez cały czas. Warto wiedzieć, że cechy smoczka anatomicznego są bardzo charakterystyczne, a mianowicie jego kształt nawiązuje do kształtu sutka. Zatem smoczek jest nieco wypukły na górze, natomiast płaski od spodu. Smoczek anatomiczny dopasowuje się do kształtu buzi dziecka. Szczególnie dobrze sprawdzi się smoczek anatomiczny twardy. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że smoczek wymaga współpracy dziecka, a więc nie trzyma się on samoczynnie w buzi maluszka. 

Smoczki anatomiczne - z jakiego materiału powinny być wykonane?

Oferta anatomicznych smoczków jest bardzo duża. Warto więc zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego są wykonane. Można zdecydować się na smoczki silikonowe, które są trwałe i nie odkształcają się. Alternatywą dla nich są smoczki lateksowe bądź kauczukowe, które najczęściej są w kolorze brązowym. Lateks bardzo rzadko wywołuje reakcję alergiczną, podobnie jak kauczuk. Jednocześnie każdy z tych materiałów można uznać za bezpieczny. 

Kształt smoczka ma znaczenie

Najbardziej bezpieczny jest smoczek ortodontyczny, który jest łagodny dla zębów oraz dziąseł i nie powoduje ich cofania się. Można też zdecydować się na smoczek symetryczny, który przeznaczony jest dla dzieci karmionych piersią. Dostępny jest też smoczek okrągły, który dedykowany jest dzieciom karmionym butelką. Przypominamy, że dziecko nie może mieć smoczka w ustach przez cały czas. Należy z niego korzystać tylko w niektórych sytuacjach. Smoczek sprawdzi się gdy maluszek ma problemy z zaśnięciem bądź cierpi z powodu kolki.   

Przypisy