Brak wyników

Newsy i aktualności

19 grudnia 2023

Mikrobiom endometrium - w jego ocenie pomogą badania genetyczne!

0 661

Jeszcze do niedawna macicę uważano za narząd sterylny, tj. nieskolonizowany przez żadne drobnoustroje. Co prawda, już w latach 50. XX wieku wyniki przeprowadzonych badań naukowych sugerowały, że macica posiada swoją mikrobiotę, jednak dopiero z początkiem XXI wieku za sprawą rozwoju biologii molekularnej, a później zaawansowanych metod sekwencjonowania DNA, udało się dokładnie przebadać jej skład. Dziś badania genetyczne oceniające mikrobiom endometrium (wyściółki macicy) są stosowane u par przygotowujących się do procedury in vitro, doświadczających niepowodzeń rozrodu oraz kobiet skarżących się na częste infekcje intymne. Jak przebiegają takie badania? O czym informuje ich wynik? I wreszcie, jak mikrobiom endometrium wpływa na zdrowie kobiety? Przeczytaj!

Mikrobiom endometrium – co w nim znajdziemy?

Mikrobiota (inaczej mikroflora) błony śluzowej macicy jest zdominowana przez Lactobacillus (30,6%), a więc pałeczki kwasu mlekowego. Do innych bakterii zasiedlających macicę możemy zaliczyć m.in. Pseudomonas (9,09%), Acinetobacter (9,07%), Vagococcus (7,29%) czy Sphingobium (5,0%). Obecność tych drobnoustrojów w obrębie narządów rodnych kobiety jest pożądana, pod warunkiem, że występują one we właściwych proporcjach. Problem pojawia się, gdy mikroflora kobiecego endometrium ulegnie zachwianiu. Wówczas zdrowie intymne kobiety, a także jej płodność są zagrożone.

Jak zaburzony mikrobiom endometrium wpływa na zdrowie kobiety?

Nieprawidłowy skład mikrobioty endometrium ma niekorzystny wpływ na wiele procesów fizjologicznych zachodzących w kobiecym ciele. Przede wszystkim zmniejsza receptywność endometrium, czyli zdolność macicy do przyjęcia chcącego zagnieździć się w niej zarodka. Ma to związek ze stanem zapalnym rozwijającym się jako następstwo zaburzonej mikrobioty. W efekcie zarodek nie zagnieżdża się, a ciąży - nawet pomimo prawidłowego przebieg zapłodnienia - nie udaje się uzyskać. Poza trudnościami z zajściem w ciążę zaburzona mikrobiota może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem, zmniejsza także szanse na powodzenie procedury in vitro.

W jaki sposób badania genetyczne dostarczają informacji o mikrobiomie macicy?

Przede wszystkim pozwalają ustalić pełen profil bakteryjny endometrium oraz określić procentowy udział poszczególnych drobnoustrojów w analizowanej próbce. ENDObiome, bo tak nazywa się badanie genetyczne oceniające mikrobiom endometrium w Klinice Leczenia Niepłodności Gyncentrum, wykonywane jest metodą sekwencjonowania nowej generacji NGS (ang. Next Generation Sequencing) – znacznie dokładniejszą i bardziej precyzyjną od innych obecnie stosowanych technik analizy genetycznej. Badanie realizowane jest we wszystkich oddziałach kliniki Gyncentrum - w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz we Wrocławiu.

Dlaczego warto poddać się badaniu mikrobiomu endometrium?

Świadomość występowania zaburzeń mikrobiomu endometrium pozwala wdrożyć leczenie, które przywraca właściwe proporcje poszczególnych bakterii. Po zakończeniu terapii antybiotykami czy probiotykami wielu kobietom udaje się pozbyć problemu nawracających infekcji oraz zajść w upragnioną ciążę. Wynik badania ENDObiome pozwala określić, czy środowisko mikrobiologiczne macicy jest odpowiednie na przeprowadzenie transferu w procedurze in vitro. Jeśli mikrobiom okazuje się nieprawidłowy, lekarz odstępuje zwykle od transferu i wykonuje go dopiero po zakończeniu leczenia oraz przywróceniu mikrobiomu do równowagi. Dzięki temu zapłodnienie pozaustrojowe ma dużo większe szanse zakończyć się sukcesem.

Podsumowując, macica kobiety nie jest środowiskiem jałowym. Zasiedlają ją różne gatunki bakterii, których obecność jest niezbędna dla zachowania zdrowia intymnego oraz płodności. Zrównoważony mikrobiom zwiększa szansę na pomyślną implantację zarodka w macicy, prawidłowy przebieg ciąży, a przypadku par korzystających z in vitro - sukces procedury. Niestety mikrobiom endometrium nie zawsze udaje utrzymać w równowadze. Narzędziem pozwalającym ocenić jego aktualny stan są badania genetyczne wykonane metodą NGS. ENDObiome, dostępny w ofercie kliniki Gyncentrum, umożliwia poznanie pełnego profilu bateryjnego endometrium, a następnie wdrożenie leczenia przywracającego zaburzony mikrobiom do równowagi. Dzięki temu kobieta zwiększa swoje szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Przypisy