Brak wyników

Newsy i aktualności

14 października 2022

Odważ się być zdrowym i przyjdź w sobotę na piknik na PGE Narodowy

0 346

W najbliższą sobotę Fundacja Instytutu Matki i Dziecka zaprasza na kolejną już, ósmą edycję rodzinnego pikniku „Odważ się być zdrowym!”. Na terenie stadionu PGE Narodowego będzie można m.in.: skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, dowiedzieć się więcej o szczepieniach dzieci czy poznać szczegóły programów profilaktycznych. Uczestnicy pikniku wystartują również w biegu Zabiegana Mama 2022.

Piknik „Odważ się być zdrowym!” jest jesiennym świętem promującym zdrowie i aktywność fizyczną. W tym roku piknikowe miasteczko zdrowia rozbije się na PGE Narodowym przy bramie nr 2 i będzie dostępne dla uczestników w godzinach od 10:00 do 14:00. Wejście na piknik, który poprowadzą Ida Nowakowska i Adam Giza, nie wymaga rejestracji i jest bezpłatne.

Edukacja, profilaktyka i zabawa

Na osoby, które przyjdą w sobotę na stadion PGE Narodowy czeka wiele atrakcji. Piknik, który został podzielony na strefy, pozwoli zapoznać się z działaniami i wziąć udział w aktywnościach głównego organizatora, Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, współorganizatora wydarzenia UNICEF oraz partnerów pikniku, ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Zdrowe Życie” i Ministerstwa Zdrowia.

Dla uczestników przygotowano m.in.: darmowe konsultacje ze specjalistami, bezpłatne specjalistyczne badania, profesjonalny pomiar masy ciała i kompendium wiedzy o aktualnych programach profilaktycznych. Przez cały czas trwania pikniku będzie można korzystać z Mobilnej Strefy Zdrowia w ramach akcji „Zdrowe Życie”.

W programie wydarzenia są też liczne animacje, gry i zabawy dla dzieci w różnym wieku, a także zajęcia poświęcone edukacji zdrowotnej. Najmłodsi będą mogli wystartować w Sportowej Olimpiadzie zorganizowanej w strefie UNICEF. Na liście atrakcji znalazły się również występy polskich i ukraińskich artystów. W sobotę razem z Anną Grabowską zaśpiewa Amelia Anisovych, znana z wykonania utworu „Mam tę moc” w Kijowie. Na gitarach zagrają John Neko i Romario Punch, który został zaproszony przez Coldplay do wspólnego grania na ostatnim koncercie zespołu w Polsce. Na pikniku zagra również zespół AudioFeels.

– Piknik to nasza zdrowotna przypominajka. Przypominamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom, że o zdrowie możemy zadbać sami i powinniśmy to robić codziennie. Pamiętajmy, żeby nie odwlekać badań profilaktycznych i szczepień. W sobotę na stadionie będziemy mówić jednym głosem, że zdrowie mamy tylko jedno. I teraz jest najlepszy czas, żeby świadomie o nie zadbać. – mówi dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska, prezes zarządu Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.

Zabiegana Mama biega

O godzinie 11.00 na linii startu stanie pierwsza grupa uczestników biegu Zabiegana Mama 2022. O dobrą energię i dobrą rozgrzewkę zadba Ida Nowakowska. Udział w biegu jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja na stronie: www.b4sportonline.pl/zabiegana_mama

Pierwsza grupa „W tempie” ruszy o 11:00 i pobiegnie na dystansie 3 kilometrów. Trzy szybkie okrążenia wokół korony stadionu będą prezentem na 10-urodziny PGE Narodowego. Jak co roku, w biegu weźmie udział dyrektor Instytutu Matki i Dziecka dr n. med. Tomasz Maciejewski, do którego dołączy minister zdrowia Adam Niedzielski oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

W grupie „Rodzinnej”, która swój bieg rozpocznie o 11:30, będzie mógł wystartować każdy. Będzie można biec, truchtać, a nawet spacerować. Szczególnie, że wśród uczestników będą osoby z małymi dziećmi i wózkami, osoby na hulajnogach i z psami. Minimalny dystans do pokonania to 1 kilometr i każdy, kto ukończy bieg niezależnie od pokonanego dystansu, zostanie nagrodzony pamiątkowym medalem.

Powiedz TAK szczepieniom

Ważnym miejscem na piknikowej mapie będzie strefa UNICEF, w której lekarze i eksperci będą rozmawiać z rodzicami o potrzebie oraz korzyściach płynących ze szczepień ochronnych ich dzieci. Rodzice dowiedzą się nie tylko dlaczego warto szczepić dzieci, ale także, gdzie szczepić, kiedy i na co. A także jak zabrać się za uzupełnianie albo zakładanie karty szczepień.

Działania o profilu edukacyjnym i informacyjnym będą prowadzone w ramach kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”. Promuje ona szczepienia dla dzieci z rodzin uchodźczych z Ukrainy w Polsce i prowadzona jest we współpracy Fundacji IMiD i UNICEF. Konsultacje będą dostępne zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

– Naszym celem jest edukowanie w zakresie szczepień poprzez dzielenie się sprawdzoną wiedzą i obalanie szkodliwych mitów. Pomagamy zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, żeby nie uciekać od tematu szczepień. To, co robimy, to wychodzimy poza pewien schemat, bo staramy się przekonać rodziców z Ukrainy, że szczepienia i dbanie o zdrowie to krok w stronę normalności. Krok, który z pomocą polskiej opieki zdrowotnej mogą wykonać tu i teraz. Chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, można skutecznie zapobiegać właśnie dzięki szczepieniom. Staramy się przekonać nieprzekonanych i postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie. – mówi dr n. med. Alicja Karney, zastępca dyrektora ds. Klinicznych Instytutu Matki i Dziecka.

Jednym z założeń kampanii jest również wyposażenie polskich lekarzy, pielęgniarek i pracowników medycznych zajmujących się szczepieniami w narzędzia, które pomogą im komunikować się w temacie szczepień z ukraińskimi rodzicami.

Przypisy