Brak wyników

Zdrowie Maluszka

18 września 2019

NR 23 (Wrzesień 2019)

Pielęgnacja oczu noworodka – krok po kroku

0 862

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi spojówkami i opuchniętymi powiekami. To nierzadko występujące u najmłodszych zjawisko najczęściej spowodowane jest wysiłkiem podczas porodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji, z zachowaniem higieny i czystości, obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni. Jak pielęgnować oczy noworodka, opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

Od początku: wzrok – zmysł, którego dziecko się uczy

Dziecko już w zaciemnionym łonie matki otwiera oczy i reaguje na zmiany oświetlenia. Przychodząc na świat, jest gotowe na to, by operować zmysłem, który dopiero poznaje. Przez kolejne miesiące swojego rozwoju uczy się z niego korzystać.

Pielęgnacja – czym przemywać oczy niemowlaka?

W warunkach domowych do pielęgnacji oczu dziecka stosuje się przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Można użyć również soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Najpraktyczniejsze są preparaty w jednorazowych ampułkach, które po użyciu należy szczelnie zamknąć. Preparat w takich ampułkach jest sterylny, otwartą ampułkę trzeba zużyć w ciągu 24 godzin.

Środki „niewskazane” 

Do przemywania oczu noworodka nie wolno używać mydła ani innych preparatów kosmetycznych, nawilżanych chusteczek dla dzieci i naparu z rumianku. Środki te działają drażniąco, niektóre mogą wywołać reakcję alergiczną.

Systematyczność, dokładność i zachowanie czystości podstawą przy pielęgnacji oczu dziecka

Oczy noworodka z reguły nie są kłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Dla zdrowia dziecka ważne jest, by przemywać je regularnie. Najlepiej rano, co najmniej pół godziny po karmieniu, tak by dziecko nie ulało pokarmu, i wieczorem, chwilę przed kąpielą. Kąciki oczu gromadzą naturalną wydzielinę. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, zaczną namnażać się w niej bakterie, co może doprowadzić do infekcji. Najistotniejsze w przemywaniu oczu dziecka jest zachowanie bezwzględnej czystości. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy dokładnie umyć swoje ręce wodą z mydłem i starannie je opłukać.

Zasady przemywania oczu noworodka – krótki instruktaż

1. Krok 
Dziecko połóż na pleckach, główkę lekko przechyl na bok. Przy przemywaniu oka lewego główkę należy skierować w prawo, oka prawego – w lewo. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której preparat używany do mycia oczu dostanie się niechcący również do uszu dziecka.

2. Krok 
Namocz gazik w wodzie lub soli fizjologicznej i zdecydowanym ruchem, a jednocześnie delikatnie i lekko, przytrzymaj główkę i przetrzyj oczko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w wewnętrznym kąciku oka – przecierając je w ten sposób, unikamy roznoszenia bakterii po całej powierzchni oczka. Z reguły jeden ruch wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Jeżeli nie została usunięta cała wydzielina, przetrzyj oczko ponownie w ten sam sposób. Co ważne – myjąc oczy, przestrzegaj zasady: jeden ruch – jeden gazik. To istotne zwłaszcza podczas infekcji, bo pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Nawracające ropienie oczka dziecka – jak mu pomóc?

Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka silniej ropieją, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Taki objaw może oznaczać infekcję.

Niesprzyjające dla oczu niemowlaka są…

Dym papierosowy, promieniowanie UV, ostre światło, kurz. Dotyczy to oczu zarówno dorosłego, jak i dziecka, ale to oczy maluszka są bardziej narażone na szkodliwe konsekwencje oddziaływania czynników zewnętrznych.

Przypisy