Większość przyszłych rodziców, gdy myśli o swoim jeszcze nienarodzonym dziecku, zastanawia się przede wszystkim, jakie ono będzie, a także jak je przewijać i jak kąpać, bo przecież będzie takie delikatne, małe i kruche. Kiedy jednak przychodzi na świat, trzeba nagle, w jednej chwili, przestać się bać i zabrać do roboty. Roboty nie tak na szczęście skomplikowanej, ale niekiedy bardzo śmierdzącej.
Przede wszystkim należy dobrze zorganizować sobie miejsce do przewijania. Najwygodniejszy będzie przewijak nakładany na łóżeczko dziecka. Bardzo wygodny, stabilny, dobrze się mocuje i do tego jest na odpowiedniej wysokości dla rodzica. Można również pomyśleć o przewijaku typu mata do przewijania, na bazie ceraty i pieluchy flanelowo-bawełnianej. To jednak opcja przeznaczona raczej do podróżowania i konieczności przewijania niemowlęcia w tzw. obcych miejscach, na nie swoim przewijaku. Taką matę dobrze się zwija, więc zajmuje niewiele miejsca, i dobrze pierze w pralce.
Obok przewijaka należy zorganizować sobie np. komodę na przybory toaletowe niemowlęcia, kosmetyki i ubranka.
Przewijając malucha, nie trzeba za każdym razem rozbierać go do naga. Rozpinamy tylko dół śpiochów, pajacyka, lub zdejmujemy tylko spodenki i rozpinamy body. I to wystarczy. Małe dziecko szybko marznie i się wychładza.
Podczas zmiany pieluchy konieczne może się okazać znaczne podniesienie pupy dziecka. Często bywa tak, że kupkę trzeba zdejmować nawet z plecków szkraba. Nigdy nie ciągniemy dziecka za nóżki do góry. Podkładamy rękę pod pupę malucha albo – najwygodniej – przekręcamy milusińskiego na bok.
Ważne I przewijak, i komoda z akcesoriami powinny być dosłownie na wyciągnięcie ręki rodzica, bo malucha nigdy, przenigdy nie można zostawić bez opieki na przewijaku. |
Czym przemywać brudną pupę?
W warunkach domowych lepiej przemywać delikatną pupę malucha wacikiem dla niemowląt, przy użyciu ciepłej, nie gorącej wody, najlepiej z mydłem. To z pewnością lepszy sposób, bardziej naturalny. W podróży znacznie lepiej sprawdzają się chusteczki nawilżane do przemywania pupy.
Czy myjemy dziecko tylko po kupce, czy po siusiu też? Dla pewności lepiej myć niemowlaka i w takiej sytuacji, i w takiej, bo delikatna pupa malucha lubi, jak się o nią dba.
Po dokładnym umyciu i obsuszeniu czas na krem. Dobry krem lub maść chronią skórę malca przed szkodliwym działaniem moczu i stolca, a także leczą odparzenia. Najlepsze są te zawierające pantenol, który przyspiesza gojenie, oraz cynk, który działa ochronnie. Dla zdrowia małej pupy najkorzystniejsze są oczywiście wieczorne kąpiele, np. z odrobiną nadmanganianu potasu lub rumianku.
Nauka zakładania pieluchy
Pieluchę rozkładamy zawsze obrazkiem na pieluszce do nas. To jest przód. Z tyłu po rozłożeniu pieluchy powinny być napy, zapinanie pieluchy. Zapinamy ją tak, aby nie krępowała ruchów dziecka i nie uwierała delikatnej skóry. Nie zaciskamy nap zbyt mocno. Najlepiej, kiedy między brzuszkiem malca a jego pieluchą jest odrobina miejsca na swobodny oddech.
Przewijanie dziewczynki
Przewijanie dziewczynki różni się od przewijania chłopca. Przewijając dziewczynkę, należy zwrócić uwagę na kierunek oczyszczania pupy. Myjemy zawsze od przodu ku tyłowi, nigdy nie odwrotnie. Najpierw wzgórek łonowy, wargi sromowe, pochwę i kończymy przy odbycie. Istotne jest, by bakterie z kału nie przedostały się do cewki moczowej lub pochwy.
Dziewczynkę trzeba przewijać systematycznie, przynajmniej co trzy godziny, ponieważ jej cewka moczowa jest krótka i tym samym szybko dochodzi do zakażeń. U noworodków płci żeńskiej w pierwszym miesiącu życia nie usuwamy wydzieliny z pochwy, która stanowi naturalną ochronę przed bakteriami.
Przewijanie chłopca
Przewijanie chłopca to nie do końca to samo co przewijanie dziewczynki. Najważniejsze jest, aby oczyszczać okolice intymne delikatnie, pamiętając przy tym, by nie odciągać napletka, gdyż u niemowlęcia płci męskiej jest on jeszcze na stałe przyczepiony do żołędzi. Odciąganie go na siłę może się przyczynić do uszkodzenia delikatnej skóry i pojawienia się ranek i blizn.
Po nałożeniu świeżej pieluchy prącie powinno być zawsze skierowane w dół pod pieluszką. Do odparzeń dochodzi zazwyczaj w okolicach moszny.
Wietrzenie pupy ma działanie lecznicze. Każdego dnia chociaż na kilka minut dziennie niemowlę powinno móc pobaraszkować bez krępującej swobodne ruchy i powodującej odparzenia pieluchy. Lecz uwaga! Maluszek zawsze robi siusiu, kiedy robi mu się zimno.
Jeżeli pieluszki będą zmieniane zbyt rzadko lub dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, może dojść do podrażnień. Powstają zaczerwienienia, skóra może być gorąca, a z czasem pojawiają się suche, łuszczące się plamy.
Po pewnym czasie, kiedy młodzi rodzice nabierają wprawy w przewijaniu, czynność ta staje się czymś wręcz mechanicznym, naturalnym i zabiera niewiele czasu. Oczywiście im dziecko starsze, tym trudniej o grzecznie leżącą pociechę, gotową do przewijania. Starszaczek lubi się wiercić, przekręcać, ogólnie bawić się w momencie przewijania. Najważniejsze jest, aby prawidłowo zakładać pieluchę. Wówczas mamy pewność, że dziecku jest wygodnie, tym samym ma dobry nastrój, humor i chęci do wspólnej zabawy.
Sprytny i doświadczony rodzic poradzi sobie zawsze, nawet jeżeli miałby przewijać w biegu lub na kolanie. Wszystko zależy od wprawy! Zatem spokojnie i powodzenia!