Brak wyników

Newsy i aktualności

1 czerwca 2022

Wesprzyj pielęgnację skóry twojego dziecka odpowiednio dobranymi kosmetykami. Przewodnik dla rodziców

0 446

Kwestia używania kosmetyków dla dzieci bywa czasem przyczyną sporów. Zwłaszcza niektórzy przedstawiciele starszego pokolenia wychodzą z założenia, że wystarczy szare mydło i oliwka, jednak możliwości jest wiele. Dobierając odpowiednio kosmetyki pielęgnacyjne, możemy zapobiec lub wyeliminować część problemów ze skórą dziecka.

Skóra malucha jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, o czym z pewnością przekonał się każdy rodzic. Jest ona największym narządem naszego ciała i pełni ważną rolę w systemie odpornościowym. Tymczasem wszelkie uszkodzenia skóry powodują także dyskomfort, który może obniżyć nastrój dziecka oraz być przyczyną zwiększonej płaczliwości i rozdrażnienia. Dobrze jest więc odpowiednio ją pielęgnować.

Frajda w trakcie kąpieli

Kąpiele zdecydowanie mogą być magicznymi chwilami pełnymi radości, a także wytchnieniem dla rodziców (z wanny trudniej dziecku uciec :)). Warto aby kosmetyki do kąpieli nie tylko spełniały swoja praktyczną funkcję, ale też stanowiły część zabawy

Zdecydować możemy się więc np. na żel myjący o nietypowym zapachu, w ciekawie wyglądającym opakowaniu albo po prostu na płyn do kąpieli, który zagwarantuje całą masę bąbelków. Istnieją także specjalne, barwiące wodę pianki do mycia i zabawy.

U dzieci posiadających skórę skłonną do przesuszania, dobrym pomysłem będzie stosowanie specjalnych olejków. Zapewniają one warstwę ochronną już w trakcie kąpieli, dzięki czemu zapobiegną ewentualnej utracie wody. W przeciwieństwie do olejków lub oliwek nakładanych na suchą skórę, te do kąpieli po wytarciu ręcznikiem zostawiają aksamitną, ale nie tłustą warstwę.

Oliwka, czy może kremy pielęgnacyjny?

Wszyscy znamy oliwkę jako standardowy sposób na nawilżenie skóry dziecka już od etapu noworodkowego. Jest to jednak kosmetyk mało wygodny, ponieważ bardzo często tłustą warstwą pokryte jest wszystko dookoła, nie tylko skóra dziecka. Większość dostępnych oliwek ma również słaby skład, co sprawia, że pełnią one tylko funkcję natłuszczającą.

- Obecnie na rynku istnieje mnóstwo kremów pielęgnacyjnych dla niemowląt, które mają świetne składy i są wygodne w stosowaniu. Kremy takie nie są perfumowane oraz nie zawierają alergenów. W zależności od potrzeb dziecka, możemy zdecydować się na konsystencje lżejsze lub bardziej bogate - tłumaczy Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.

Ochrona przeciwsłoneczna

Chyba żadnego rodzica nie trzeba przekonywać, że w ciepłych miesiącach ochrona delikatnej, dziecięcej skóry przed słońcem jest absolutną koniecznością. Wiele marek posiada w swoim asortymencie produkty z filtrem UV dedykowane dzieciom. Formuły te tworzone są tak, aby były możliwie jak najbardziej odporne na ścieranie i wodę, jednak należy pamiętać, że nie ma kosmetyków w pełni wodoodpornych. Dlatego reaplikacja, np. po kąpieli lub wytarciu ręcznikiem zawsze jest konieczna.

Składy przeciwsłonecznych produktów dziecięcych są także tworzone w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii czy podrażnień. Bardzo często dodaje się do nich substancje łagodzące, jak np. panthenol.

Kosmetyki do zadań specjalnych

Oddzielną kategorię stanowią kosmetyki, po które sięgamy w specjalnych okolicznościach lub po wystąpieniu konkretnych problemów. Przykładem mogą być produkty pod pieluszkę lub zasypki. Te pierwsze, w formie kremów i maści mają głównie za zadanie chronić skórę przed odparzeniami, które mogłyby się pojawić w wyniku drobnych otarć.

Zasypki mają za zadanie absorbować wilgoć i osuszać skórę w miejscach wrażliwych. Dzięki temu również zmniejszamy ryzyko powstawania odparzeń. Zaleca się używanie zasypek po kąpieli oraz po każdej zmianie pieluszki. Poza tym, często zawierają one także składniki nawilżające i łagodzące, które koją podrażnioną skórę.

Dziecięce włosy często mają tendencję do plątania się. W przypadku takiego problemu warto rozważyć zastosowanie specjalnego sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Substancje zawarte w tego typu produktach wygładzają włosy, dzięki temu te stają gładkie i trudniej tworzą się kołtuny.

Warto skorzystać z dostępnych w sklepach produktów dedykowanych najmłodszym. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom nie tylko zapewnimy dziecku komfort, ale też załagodzimy lub zapobiegniemy problemom skórnym. Pamiętajmy, że zdrowa i zadbana skóra nie tylko chroni przed drobnoustrojami, ale także m.in. prawidłowo przeprowadza proces termoregulacji. Korzysta więc na tym cały organizm.

Przypisy