Brak wyników

Strefa dziecka

18 marca 2020

Higiena jamy ustnej w ciąży – fakty i mity

0 1161

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna dbać o siebie w szczególny sposób. Zasada ta dotyczy również higieny jamy ustnej, kondycja zębów oraz dziąseł wpływa bowiem również na zdrowie dziecka. Temat ten, podobnie jak większość zagadnień związanych z ciążą, obrósł szeregiem mitów, które my stomatolodzy tłumaczymy.

Dwa największe mity

Wielokrotnie słyszę, że kobiety, które już urodziły skarżą się, że ciąża zniszczyła im zęby. Jest to oczywiście nieprawda. Problemy z uzębieniem wynikają nie z samego faktu bycia w ciąży, ale z braku dostatecznej higieny w tym czasie. Pod wpływem niedokładnego szczotkowania, na zębach odkłada się kamień, który przedostaje się pod rozpulchnione dziąsła. Dochodzi do przerwania przyczepów między dziąsłami a korzeniami zębów, czego skutkiem mogą być nawet chwiejące się zęby.

Błędne jest także myślenie, że kobiety w ciąży nie powinny mieć wykonywanych żadnych zabiegów dentystycznych. Przez ten mit wiele ciężarnych w ogóle nie kontroluje stanu swojego uzębienia. Takie postępowanie ma fatalne skutki. Należy podkreślić, że kobieta w ciąży może mieć leczone zęby, także kanałowo, można jej podać znieczulenie miejscowe, a nawet, jeśli jest to konieczne, zrobić zdjęcie rentgenowskie. Oczywiście należy powiadomić stomatologa, o tym że jest się w ciąży!

Szczotkowanie to podstawa!

Regularne mycie zębów jest najbardziej fundamentalnym zabiegiem higienicznym także podczas ciąży. Trzeba je szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie przez minimum dwie minuty. Zalecam również używanie nici dentystycznych oraz płukanie jamy ustnej. Kwestią niepokojącą wiele kobiet są krwawiące dziąsła. Problem ten występuje, ponieważ w czasie ciąży dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej, między innymi rozszerzają się naczynia krwionośne. To właśnie dlatego dziąsła są podpuchnięte, rozpulchnione i krwawią podczas szczotkowania. Obserwując to, wiele kobiet czyści zęby słabiej lub niedostatecznie długo, myśląc, że w ten sposób uchronią dziąsła przed krwawieniem. Jest to niestety duży błąd. Takie traktowanie przyzębia naraża kobiety na zapalenie dziąseł. Powoduje ono również rozwój bakterii, które odpowiadają za próchnicę. Szczotkować więc należy regularnie i dokładnie.

Myć, ale czym?

Najlepszym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży są pasty o działaniu antybakteryjnym. Rekomenduję je dlatego, że, nawet jeśli dojdzie do zaniedbań higienicznych w obszarze jamy ustnej, pasty tego rodzaju poradzą sobie z bakteriami. Ważna jest również kwestia fluoru. Niemal wszystkie dostępne na rynku pasty zawierają ten pierwiastek. Podczas ciąży trzeba zwrócić uwagę na jego ilość w produkcie, którego używamy. Optymalna zawartość to: 1000 – 1500 ppm. Istotną kwestią jest także dobór przyborów higienicznych. Jeśli mamy do czynienia z krwawiącymi dziąsłami, należy wymienić szczoteczkę na taką, o miększym włosiu i skupić się na dokładności mycia, nie zaś na jego sile. Bardzo pomocne są również płyny do płukania i nici dentystyczne, którymi należy oczyszczać obszary styku zębów.

Nie tylko zęby!

Jednakże higiena jamy ustnej nie kończy się na zębach. Równie ważne jest poświęcenie uwagi językowi, na którym gromadzą się bakterie beztlenowe. Powodują one próchnicę, a także odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Język należy czyścić specjalną szczoteczką, zaczynając od jego nasady i przemieszczając się w kierunku czubka. Po tym zabiegu koniecznie trzeba przepłukać jamę ustną wodą.

Poranne nudności uszkadzają szkliwo!

Kolejny potwierdzony medycznie fakt dotyczy porannych nudności, które zdarzają się zwłaszcza w początkowym okresie ciąży. Niestety, mają one negatywny wpływ na szkliwo zębów. Uszkadzają je w sposób nieodwracalny, dlatego też należy używać specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej zaraz po wymiotach.

A co z wybielaniem zębów?

Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna. Do dziś nie przeprowadzono badań nad skutkami tego zabiegu u omawianej grupy, dlatego też wybielanie zębów u kobiet w ciąży jest zabronione. Niebezpieczeństwo wynika z faktu, że podczas wybielania dochodzi do procesu chemicznego. Należy też pamiętać, że zasada ta dotyczy również naturalnych sposobów wybielania.

Jako stomatolog polecam kobietom w ciąży regularne wizyty w gabinecie dentystycznym oraz skupienie się na codziennych zabiegach higienicznych. Zdanie, że ciąża jest zagrożeniem dla zdrowego uzębienia to mit, z którym należy walczyć za pomocą dokładnego i systematycznego dbania o jamę ustną.

Przypisy