Brak wyników

Strefa dziecka

17 stycznia 2019

Ile powinnno spać dziecko (od niemowlaka do przedszkolaka)?

0 1964

Dziecko potrzebuje snu, żeby się zregenerować i dobrze rozwijać, dlatego warto zadbać, by się codziennie wysypiało.

Sprawdź, ile powinno spać dziecko i dlaczego sen jest dla niego ważny.

Jakie fazy snu wyróżniamy?

 

 

Wyróżniamy dwie podstawowe fazy snu: płytką oraz głęboką. 

Sen płytki czyli faza REM

W trakcie fazy REM zwykle pojawiają się marzenia senne. Podczas snu widać charakterystyczne ruchy gałek ocznych pod powiekami. Dziecko może się uśmiechać, pokazywać grymasy na twarzy, mogą pojawić się nawet drgania kończyn. Sen w fazie REM jest na tyle płytki, że maluch łatwo może się wybudzić.

Sen głęboki czyli faza NREM

W fazie NREM, podczas głębokiego snu dziecko odpoczywa. Jego ciało będzie odprężone, a oddech równy i miarowy. 

Dlaczego sen jest ważny dla dziecka?

Sen w odpowiednich dawkach jest nie tylko formą relaksu i wypoczynku, ale wspomaga wiele funkcji organizmu. Wpływa pozytywnie na pamięć, koncentrację oraz układ odpornościowy. Podczas snu regenerują się tkanki, a przepływ krwi do mięśni jest szybszy. Zwiększa się również produkcja hormonów odpowiedzialnych np. za wzrost.

Ile powinno spać dziecko?

Noworodek

W pierwszym miesiącu życia dziecko zwykle przesypia 16 do nawet 22 godzin, z krótkimi przerwami na karmienie. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, dlatego śpi i budzi się we własnym rytmie. Zdarza się, że maluch ma 7 i więcej drzemek w ciągu doby.

Niemowlę w wieku 2-5 miesięcy

W tym wieku dziecko powoli ustala sobie indywidualny rytm snu i czuwania. Maluch zwykle przesypia w nocy 5-9 godzin. W ciągu dnia ma 2-3 drzemki po 2-3 godziny. 

Może się zdarzyć, że dziecko w ciągu nocy będzie miało okresy czuwania. Aby go nie rozbudzić, delikatnie pogłaszcz go po główce i zanuć mu cicho kołysankę.

Niemowlę w wieku 5-8 miesięcy

Dzieci w tym wieku wyróżniają już nocny, dłuższy sen i są już bardziej aktywne. Chcą poznawać otaczający je świat i uczyć się nowych umiejętności. W nocy śpią 8 do nawet 12 godzin, natomiast w ciągu dnia robią sobie 2 drzemki zwykle po ok. 2 godziny.

Niemowlę w wieku 9-12 miesięcy

W tym przedziale wiekowym niemowlę może spać w nocy nawet 12 godzin, natomiast w dzień jego drzemki trwają w sumie zwykle około 2 godzin. Jest to dobry czas, by wprowadzić stały rytm dnia i nauczyć dziecko kiedy jest czas na zabawę, jedzenie i spanie. Możesz również spróbować przesunąć maluchowi posiłki tak, by karmienie nie wypadało w środku nocy.

Dziecko w wieku 1-3 lata

Dziecko w tym wieku potrzebuje od 11 do 14 godzin snu w ciągu doby. Maluch ma jedną dłuższą drzemkę w dzień, która trwa zwykle 1-3 godziny.

Jeśli dziecko śpi za krótko w nocy, być może ma za długą drzemkę w ciągu dnia. Warto ją wtedy nieco skrócić, aby maluszek lepiej wysypiał się w nocy.

Dziecko w wieku 4-6 lat

W nocy przedszkolaki powinny spać 10-13 godzin. Na tym etapie dzieci bardzo często rezygnują już z dziennej drzemki, choć zdarzają się i takie, które potrzebują jeszcze snu w ciągu dnia. Zwykle popołudniowa drzemka trwa od pół godziny do godziny.

Jak pomóc dziecku przespać całą noc?

Przede wszystkim trzeba nauczyć dziecko rozróżniać dzień od nocy. W ciągu dnia maluch powinien być aktywny, dlatego wybieraj się z nim regularnie na spacery, wspólnie się bawcie, słuchajcie muzyki. Staraj się go włączać do codziennych, domowych aktywności. 

Wieczorem musisz mu zasygnalizować, że zbliża się pora snu. Przygaś światła w mieszkaniu, staraj się mówić do dziecka ciszej. Dzięki temu zrozumie, że noc to czas na wyciszenie i odpoczynek. 

Jeśli dziecko wybudzi się w nocy z głodu lub na zmianę pieluszki, postaraj się go nie rozbudzić. Nie zapalaj jasnego, górnego światła, tylko delikatną lampkę nocną. Mów do niego szeptem i niepotrzebnie nie zagaduj, żeby nie poczuł, że czas snu już się skończył. 

Jak należy zachowywać się przy śpiącym dziecku?

Przy śpiącym dziecku należy się zachowywać jak zwykle. Jeśli przyzwyczaimy go do kompletnej ciszy, z czasem będzie mu bardzo trudno zasnąć w innych warunkach i może się okazać, że nawet lekkie skrzypnięcie podłogi czy drzwi wybudzi go ze snu.

Nie chodzimy na paluszkach i nie szepczemy. Normalne, domowe odgłosy nie powinny zakłócić maluchowi snu. Oczywiście odkurzanie i wiercenie w ścianie nie jest wskazane, ale przy śpiącym dziecku nie trzeba rezygnować ze słuchania muzyki lub rozmowy z partnerem.

Przypisy