Brak wyników

Strefa dziecka

16 marca 2022

Jak ogarnąć sprzątanie i opiekę nad dzieckiem? Sprawdź nasze sposoby!

0 937

Godzenie domowych obowiązków z rolą mamy nie jest proste. Często zapominamy, że doba ma tylko 24 godziny i staramy się ogarnąć wszystko na raz. Oczywiście dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych, ale warto być dla siebie wyrozumiałą, tym bardziej, że nasze zmęczenie czy sfrustrowanie odbija się na relacji z dzieckiem. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym utrzymanie porządku jest prostsze, a przy okazji pozwalają na zaangażowanie pociech. Podpowiadamy, jak sprzątać efektywniej i uczynić z tego świetną zabawę!

Kurz i brud sprzyjają rozwojowi zarazków i bakterii, a jak wiadomo mogą one szkodzić zdrowiu, dlatego dbanie o czystość w domu to podstawa. Dodatkowo bałagan nie ułatwia znalezienia potrzebnych rzeczy i wprowadza poczucie chaosu, którego przy maluchach i tak nie brakuje. Jak znaleźć czas na porządki w natłoku obowiązków i zaangażować w nie dziecko?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pojawienie się dzieci zmienia w życiu bardzo wiele, nawet w tak prozaicznej kwestii jak dobór środków czystości. Jeśli do tej pory stosowałaś silne, chemiczne preparaty, najlepiej jak najszybciej zamień je na te ekologiczne. Są one nie tylko przyjazne środowisku, ale też bezpieczne dla raczkujących maluchów – nie pozostawiają na powierzchniach osadów, które mogłyby im zaszkodzić. W żadnym wypadku nie zostawiaj jednak pociechy samej w otoczeniu preparatów do sprzątania, a jeśli chce Ci pomóc w porządkach pozwalaj na ich używanie tylko w Twojej obecności.

– W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką gotowych, naturalnych środków czystości możemy wykorzystać to, co mamy w kuchni. Doskonałą alternatywą będzie kilka łyżek octu wymieszanych z wodą – tak powstały płyn doskonale sprawdzi się do czyszczenia łazienki. Osoby, które nie mogą znieść jego woni mogą skorzystać ze specjalnych, zapachowych octów do sprzątania. Inną opcją jest soda oczyszczona – można nią odświeżyć dywan przed odkurzaniem albo użyć do zmywania. Ucząc dziecko sprzątania starajmy się nie używać za dużo ręczników papierowych – w trosce o środowisko lepszym wyborem będą materiałowe szmatki czy bawełnianie ściereczki wielokrotnego użytku – mówi Joanna Bruszewska, ekspertka ze sklepu Bee.pl z szerokim asortymentem ekologicznych produktów do sprzątania.

Dobra organizacja czasu to podstawa

Przy małych dzieciach trudno jest przeznaczyć cały dzień na porządki, dlatego staraj się sprzątać częściej, ale krócej, a nowe zabrudzenia usuwaj na bieżąco. Drobne nawyki, jak przetarcie blatu po gotowaniu czy kranu podczas mycia zębów robią ogromną różnice. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie sobie zadań na konkretne dni tygodnia – najlepiej od poniedziałku do piątku, tak aby w weekend mieć chwilę na odpoczynek. Istotny jest też kierunek sprzątania – zacznij od góry, a następnie przechodź do niżej położonych powierzchni – odkurzanie czy mycie podłogi zostaw na sam koniec. Dzięki temu nie ominiesz żadnego miejsca, unikniesz rozprzestrzeniania się kurzu i wszystko pójdzie sprawniej. Możesz również założyć sobie określony czas na porządki i ustawić budzik, co będzie dodatkowym bodźcem, aby zdążyć przed jego alarmem.

Pamiętaj, że utrzymywanie czystości nie jest tylko na Twojej głowie. Podziel się obowiązkami z partnerem i innymi członkami rodziny. Jeśli masz taką możliwość korzystaj także z wszelkiego rodzaju udogodnień jak np.: roboty odkurzające, zmywarki czy pralko-suszarki. Pomocna będzie też chusta do noszenia pociechy, krzesełko do karmienia lub kojec – zyskasz pewność, że dziecko jest bezpieczne i masz je na oku.

Zabawa w porządki

Gdy znasz już tajniki szybkiego i bezpiecznego sprzątania pojawia się pytanie – jak zaangażować w nie pociechę? Zastanów się, które zadania możesz powierzyć dziecku, dostosuj je do jego wieku i uzbrój się w cierpliwość - początkowo porządki będą zajmować więcej czasu, ale nie wyręczaj go. Maluchy z pewnością poradzą sobie z wycieraniem kurzu czy rozlanego napoju, możesz też włączyć je do sortowania ubrań przed praniem i połączyć z nauką kolorów. Starszaki pomogą w zmywaniu czy obsłudze zmywarki, a także zamiataniu i odkurzaniu. Nie zmuszaj jednak dziecka do współpracy – wykorzystaj swoje pokłady kreatywności. Zacznij od omówienia dokładnie tego, co ma zrobić i przedstaw to jako reguły zabawy – możecie wcielać się w rolę albo nadawać je przedmiotom. Zbieranie porozrzucanych zabawek dla dziecka będzie o wiele ciekawsze jako „wyścig z bałaganem”, a wkładanie naczyń do zmywarki jako „karmienie kuchennego stwora”.

– Sprzątanie przez zabawę daje możliwość wspólnego spędzenia czasu i pokazuje maluchom, że może być ono przyjemne. Dodatkową motywacją będzie tablica, na której zawiesicie odznaki za wykonanie danego zadania. W wyrabianiu nawyku utrzymywania porządku przydatne okazują się zabawki, jak mini odkurzacze, szczotki czy zmiotki. Dzięki nim pociecha może naśladować rodzica, a jak wiadomo właśnie w ten sposób maluchy uczą się większości zachowań – dodaje Joanna Bruszewska z Bee.pl, w którego ofercie znajdują się m.in. zabawki dla dzieci.

Godzenie codziennych obowiązków z byciem mamą to ciężka i wymagająca praca, którą możesz sobie nieco ułatwić korzystając z naszych sposobów. Staraj się jak najczęściej angażować dziecko w prace domowe tj. sprzątanie czy pranie – dzięki temu, gdy trochę podrośnie unikniesz walki o bałagan w pokoju czy zlew pełen naczyń, a nawyk z dzieciństwa przyda mu się też w dorosłym życiu.

Przypisy

    Bee.pl

    Bee.pl to sklep internetowy oferujący szeroki asortyment z kategorii FMCG. Założona w 2018 roku marka należy do spółki Glosel, której siedziba mieści się w Białymstoku. Wyróżnikiem Bee.pl jest bogata oferta ekologicznych i prozdrowotnych produktów spożywczych oraz naturalnych kosmetyków. W asortymencie sklepu znajdują się także suplementy diety, produkty dla dzieci, artykuły do domu i książki. Misją Bee.pl jest inspirowanie do zmiany nawyków żywieniowych oraz próbowania nowych smaków.