Brak wyników

Strefa dziecka

11 maja 2022

Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

0 705

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to dla rodziców ekscytujący moment, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Do powitania noworodka przygotowujemy się często miesiącami, ale nie zawsze wiemy co dokładnie powinno się znaleźć w wyprawce.

Większość przyszłych rodziców nieustannie dostaje rady dotyczące tego, w co koniecznie należy się zaopatrzyć. Warto jednak wziąć pod uwagę, że takie wskazówki często wynikają z osobistego doświadczenia innych osób, a to, co sprawdziło się lub było wręcz niezbędne u jednego dziecka, u drugiego może nie mieć zastosowania. Istnieją jednak pewne uniwersalne przedmioty, które przydadzą się w opiece nad każdym niemowlęciem.

Ubranka podstawą wyprawki

Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego nie należy przesadzać z liczbą kupowanych ubrań. Z drugiej strony trzeba wziąć poprawkę na to, że ubranka dziecięce brudzą się bardzo szybko i niezbędne jest posiadanie tylu sztuk, aby można było swobodnie wymieniać i prać różne elementy garderoby. Pierwsze tygodnie życia pozwolą oszacować, ilu zestawów ubrań potrzebujemy.

- Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących wyboru ubranek dla noworodków i niemowląt jest skład. Zdecydowanie warto postawić na naturalne tkaniny, przede wszystkim na bawełnę, która jest miękka i nie podrażnia skóry, a także nie uczula - radzi  Paulina Żaczyk, Kierownik Marketingu Coccodrillo. - Nie każda bawełna jest taka sama, dlatego warto postawić na sprawdzone marki, które weryfikują grubość, kształt, długość, sprężystość i elastyczność włókien - dodaje ekspertka.

Jakich ubranek nie może zabraknąć, kiedy na świecie pojawia się noworodek? To na pewno wygodne body, śpiochy, rampersy czy pajacyki. Oczywiście zimą konieczne będą cieplejsze ubranka jak np. grube, ciepłe skarpetki. Niezależnie od pory roku ważnym elementem jest również czapeczka.

Zakładanie dziecku czapki jest ważne w pierwszych tygodniach życia. Noszenie jej w domu nie jest konieczne, o ile nie panują w nim niskie temperatury, jednak wychodząc na zewnątrz, nawet na krótki czas, bawełniana czapeczka jest niezbędna.

Pielęgnacja niemowlęcia

Każdy przyszły rodzic powinien zaopatrzyć się w odpowiednie produkty i akcesoria do pielęgnacji małego dziecka. Należy do nich np. wanienka, w której w szybki i bezpieczny sposób będziemy mogli wykąpać malucha wraz ze specjalnym wkładem zapobiegającym zsuwaniu się dziecka, a także delikatne dla skóry bawełniane ręczniki, które można prać w wysokich temperaturach i dzięki temu skutecznie usuwać wszystkie drobnoustroje. Przydatnym gadżetem kąpielowym jest również termometr, który pozwala idealnie dopasować temperaturę wody.

Po kąpieli i dokładnym wytarciu malucha następuje zazwyczaj kolejny etap pielęgnacji. Smarujemy wtedy skórę malucha odpowiednimi kosmetykami czy obcinamy paznokcie specjalnymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcami. Dobrze mieć wtedy pod ręką miękki kocyk, na którym możemy wygodnie ułożyć malucha. Taki koc przyda się również w dziecięcym łóżeczku czy dostawce albo w wózku podczas spacerów.

Elementem pielęgnacji jest także przewijanie. Tutaj przyda nam się przewijak lub wyznaczone i przygotowane do tego celu inne miejsce w domu. Zaopatrzyć musimy się w zapas pieluszek (jedno- lub wielorazowych), chusteczki nawilżane oraz krem zapobiegający odparzeniom.

Miejsce do spania dla maluszka

Pomysłów na temat tego, jak zagospodarować taką przestrzeń jest cała masa. Niektórzy decydują się na standardowe łóżeczko ze szczebelkami, inni na dostawkę do łóżka, która ułatwia nocne karmienie i opiekę nad maluchem. 

Jeszcze inni postanawiają, że dziecko przez pierwsze miesiące będzie spało z rodzicami w łóżku.  Kolejnym sposobem na organizację przestrzeni do spania jest po prostu położenie na podłodze materacyka, na którym śpi dziecko. Dzięki temu nie grozi mu wypadnięcie z łóżka, kiedy zacznie wykonywać więcej ruchów, a także samo będzie mogło wtedy wyjść z miejsca, w którym śpi bez pomocy dorosłego. Niezależnie od tego, na jaki wybór się zdecydujemy, należy wcześniej poczynić przygotowania i odpowiednio zaaranżować miejsce. 
 


Podróże z dzieckiem

Dla osób posiadających samochód podstawowym elementem wyposażenia staje się też fotelik samochodowy. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na to, czy firma jest w stanie odpowiednio udokumentować jakość i bezpieczeństwo swoich produktów. 

Na bliższe podróże przyda się wózek. Wielu producentów oferuje rozwiązania wielofunkcyjne, dzięki którym jeden wózek może pełnić kilka funkcji. Opcją jest także tzw. chustonoszenie - specjalną chustę z dzieckiem w środku przywiązuje się do ciała w taki sposób, że ręce rodzica pozostają wolne, a maluszek może spać w wygodnej pozycji, przytulony do swojego opiekuna.

Inne niezbędne gadżety

Przygotowując wyprawkę należy przemyśleć również kilka innych kwestii, np. czy będziemy podawać dziecku smoczek (metoda ta ma swoich zwolenników, jak i przeciwników), lub w jaki sposób dziecko będzie karmione. W przypadku karmienia piersią przydatny może być laktator, natomiast rodzice karmiący malucha mlekiem modyfikowanym muszą się wyposażyć w butelki i zaplanować, w jaki sposób mleko będzie podgrzewane. Na początku warto być przygotowanym na różne opcje - nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy chcieli. Dlatego posiadanie awaryjnego opakowania mleka modyfikowanego i butelki nie jest złym pomysłem.

Stworzenie wyprawki dla noworodka zajmuje dużo czasu i pochłania sporo pieniędzy, jednak największe wydatki, które w związku z tym ponosimy, takie jak wózek czy fotelik są jednorazowe lub zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego nie warto oszczędzać na jakości i bezpieczeństwie malucha.

Przypisy